Na stránce http://www.answers.com/topic/cue-sports jsem se dozvěděl, že vznik kulečníku souvisí s hrami na trávě, používajících hůl a koule, jako jsou kroket a golf a poněkud vzdáleně i s hrami bez hole - bowling a bocce (bowling na trávě s dřevěnými koulemi).
Slovo "billiard" se dá odvodit z francouzského slova "billart", což znamená "kyj" nebo "žezlo", nástroj podobný golfové holi, předchůdci moderního tága.
Víte, jaký je rozdíl mezi kulečníkem, biliardem a billardem? Žádný.
Všechna tři slova představují hru s tágem a koulemi na speciálním stole. U nás se název biliard používal svého času pouze pro karambol a když se po "sametové revoluci" u nás začaly v restauracích objevovat poolové stoly, začalo se jim z rozpaků říkat "děrový billiard".
Podle toho, zda má stůl díry (kapsy) či ne, se kulečníkové hry dají rozdělit na hry karambolové, poolové, snooker, pyramida (ruský kulečník) a další, s děrami a houbami.
Karambolový stůl má rovné mantinely, žádné díry ani kapsy.
Poolové hry (Carom billiards), užívají stůl se šesti kapsami (4 rohové a dvě v delších mantinelech). Snooker a pyramida (Pocket billiards) rovněž tak, ale stůl je podstatně větší.
Kulečníky s děrami a houbami (říkalo se jim "ruské") jaksi vymizely.
Poměr délky a šířky herní plochy je u VŠECH kulečníkových stolů stejný - 2 : 1.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat